SZKŁO





Tomasz Gondek jest kontynuatorem dziedzictwa karkonoskich hut szkła. Reaktywował kunsztowną technikę millefiori, która wymaga najwyższych umiejętności. Jako jedyny w Polsce zaczął z sukcesem wytwarzać szkła i przyciski do papieru w tej niezwykłej technice. Obecnie, zainspirowany pionierskimi pracami Wilhelama Eduarda Fussa i Franza Pohla z karkonoskich hut Hoffnungsthal i Carlsthal, doskonali technikę wyrobu szklanych plakiet millefiori.



Przycisk do papieru 2021,
średnica plakiety 80mm, wys. 25 mm, sygn.
cena wywoławcza 2 935 zł




Przycisk do papieru 2023, średnica plakiety
fi 85 mm, wys. 25mm, sygn.
cena wywoławcza  2 200zł

                         

 
         

 



Absolwentka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Jeleniej Górze. Absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych we Wrocławiu (1993), na kierunku szkło u prof. Ludwika Kiczury. Obecnie jest pedagogiem w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych w Jeleniej Górze, gdzie prowadzi pracownię szkła artystycznego. Tworzy szklaną biżuterię, szkło użytkowe i artystyczne.





Bąble - komplet sześciu talerzy 25x25cm
 i trzy patery 20x29 cm
technika fusing, 
cena wywoławcza – 800 zł




Liście – komplet: dwie patery o wymiarach 19 x 36 cm, sześć talerzy wym. 15x24cm i sześć podstawek pod szklankę 10x10cm na korku. 
Technika fusing, szkło malowane, 
cena wywoławcza – 800 zł


 




Urodziła się we Wrocławiu,  ukończyła Akademię Sztuk Pięknych, Wydział Architektury Wnętrz i Wzornictwa Przemysłowego. Mieszka w Wolimierzu gdzie prowadzi autorską pracownię Szklana Kuźnia, zajmuje się szkłem fuzingowym, hutniczym i palnikowym. Prowadzi warsztaty szklarskie dla dzieci i dorosłych. Najlepiej czuje się w hucie lub w podróży, gdy temperatura jest zdecydowanie dodatnia. 



PODFRUWAJKI - komplet 2 wazoniki, wys. 18-21cm
szkło sodowe  formowane metodą hutniczą z ręki
cena wywoławcza -  600,00 zł




 WYSOKIE LOTY – komplet 2 wazony, wys. 35 cm, 
szkło sodowe, dmuchane do formy i kształtowane ręcznie


 cena wywoławcza – 640,00 zł  









Urodziła się w 1976 r. Ukończyła Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Dąbrowie Górniczej (1996). Dyplom uzyskała na Wydziale Ceramiki i Szkła Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu w 2001 r. u prof. Ludwika Kiczury i Kazimierza Pawlaka. Podyplomowe Studium Aranżacji Przestrzeni Widowiskowej ukończyła na Wydziale Architektury Wnętrz Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, (2003). Od 2014 projektuje szkło w Hucie Szkła Kryształowego ,,Julia" w Piechowicach. Współpracuje również z grupą nieformalną „NASTROJE” organizując liczne warsztaty ze szkła, witrażu, ceramiki i up-cyklingu. Brała udział w wystawach w Polsce, Francji, Rumunii i Finlandii.Uzyskała wyróżnienie Must Have za kolekcję „Blanca”, Łódź Design Festival, 2017. W 2020 r. uzyskała wyróżnienie Must Have za kolekcję „Kryształowych pojemników z bukowym deklem” , Łódź Design Festival, 2020.

,,W szkle fascynuje mnie jego czystość, przejrzystość a zwłaszcza w szkle kryształowym kontrast między powierzchnią naturalnie ukształtowaną przez hutnika a mechanicznym szlifem, który zmienia charakter pierwotnego kształtu w zależności od dobranego szlifu.

Moje projekty są efektem fascynacji materiałem, z którym pracuję od kilku lat: szkłem kryształowym. Proponuję proste szlify oparte na linii, którą często łamię i wyginam. Podkreślają one kształt wyrobów i nadają im charakter. Minimalistyczne linie szlifów są w swojej prostocie zaprzeczeniem tradycyjnej dekoracyjności bogatych zdobin kryształów z babcinej meblościanki. Próbuję odczarować te ciężkie, trudne do umycia naczynia i sprawić, żeby nabrały lekkości i wdzięku. Mogą wtedy służyć na co dzień jako pojemniki na ciastka, orzechy, a może jako wazon na polne kwiaty.

W swoim domu używam kryształowych naczyń. Lubię patrzeć, jak błyszczą w świetle, lubię ich dźwięczność i delikatność w dotyku.” 





Crystal Moon 2022, rzeźba, szkło kryształowe, polerowane chemicznie,
podstawa spawana ze stali
wys. 35 cm, szer. 20 cm, gł. 10cm
Praca prezentowana na Międzynarodowym Konkursie Szkła im. Horbowego

 cena wywoławcza –   zł




Wazon Ta-Kulka 2018, szkło kryształowe, bezbarwne i czarne,
kulka formowana na gorąco, walce dmuchane do formy własnoręczne szlify 
wys. 21 cm, szer. 8 cm

 cena wywoławcza –   zł







Dyplom uzyskał na Wydziale Ceramiki i Szkła Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu (2001). Ukończył również Podyplomowe Studium Przestrzeni Scenicznej na Wydziale Architektury Wnętrz ASP we Wrocławiu (2003). Od 2013 roku jest głównym projektantem w Hucie Szkła Kryształowego Julia w Piechowicach. Od 2018 współpracuje z Hutą Edwanex. We współpracy z Leroy Merlin i Instytutem Wzornictwa Przemysłowego zaprojektował modułowe doniczki w ramach kampanii Dobrze Zaprojektowane, 2011. uzyskał wyróżnienie Must Have za kolekcję Metropolis, oraz za Zestaw Śniadaniowy nr 1 wchodzący w skład kolekcji Polski Stół, Łódź Design Festival, 2016. Wyróżnienie Must Have za kolekcję Blanca oraz Must Have za kolekcję Łatki 2017, Must Have za Szklanka jak kubek 2020. Brał udział w wystawach zbiorowych w Czechach, Polsce, Rumuni, Francji , Niemczech, USA , Korei Południowej, Finlandii.




Kieliszki ręcznie formowane 2022, komplet 6 sztuk, wysokość ok. 9,2 cm, 
poj. ok. 45 ml szkło kryształowe, barwione


Cena wywoławcza   zł




 KANDELABR Z KARKONOSZY

realizacja z Konkursu "Więcej światła" Fundacji Rodziny Staraków  
szkło kryształowe powlekane kolorem z prętów szklanych
wys. 30 cm, szer. 26cm

 cena wywoławcza – zł